Publiczne Przedszkole im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy
Wanda Chotomska - Wesołe Przedszkole. Lubimy śpiewać i tańczyć.
PDF Drukuj

Historia publicznego przedszkola w Kozodrzy liczy 45 lat. Przedszkole mieści się w odrębnym budynku.


Budynek, w którym obecnie mieści się przedszkole wcześniej służył jako szkoła podstawowa. Po wybudowaniu nowej szkoły w 1972 roku budynek starej szkoły został odremontowany i przeznaczony na przedszkole.

Uroczystego otwarcia dokonano w styczniu 1973 roku


I grupa przedszkolna 1973/1974 z Panią Dyr. Kazimierą Leśniak / Łącała

Przedszkole zaczęło funkcjonować od 5 stycznia 1973 roku. Początkowo było to przedszkole 5cio godzinne jedno oddziałowe. Ze względu na dużą ilość dzieci od roku 1974 przedszkole zostało przekształcone na 9-cio godzinne jedno oddziałowe o charakterze miejskim. W tym czasie do przedszkola uczęszczało 50 dzieci. Ze względu na wielką ilość dzieci grupa ta została podzielona na dwa oddziały. Grupa dzieci starszych liczyła 30 a młodszych 20 dzieci. W latach 1974/75 utworzono dwa oddziały, uczęszczało 54 dzieci. W późniejszym czasie przedszkole ze względu na niż demograficzny zostało przekształcone na przedszkole jedno oddziałowe 5-cio godzinne. 12 października 2006 roku przedszkole zostało powiększone o dwie sale: edukacyjną, ruchową oraz kancelarię i korytarz. Wcześniej w pomieszczeniach tych mieszkali nauczyciele tutejszej szkoły. 12 października 2006 roku przedszkole zostało poświęcone przez obecnego ks. Proboszcza Kazimierza Płonka. Mimo różnych przeszkód od 1 września 2007 roku wznowiono działalność edukacyjną placówki z 5-cio na 9-cio godzinną. Dużym zaangażowaniem wykazali się Rada Rodziców, Dyrektor placówki, obecny Wójt Gminy Ostrów, Sekretarz Gminy Ostrów, Radni w miejscowości Kozodrza.

Pierwszym dyrektorem przedszkola została Kazimiera Leśniak - Łącała i funkcję tą pełni po dzień dzisiejszy........Od 1.09.2008r ze względu na dużą ilość dzieci został utworzony drugi oddział dla dzieci młodszych 3, 4 letnich. Sala dla dzieci młodszych została wyposażona w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Od 1 września 2008r zmieniła się struktura organizacyjna grup przedszkolnych, w trosce o dobro dziecka i pomoc rodzicom pracującym. Przedszkole pracuje od godziny 7.00 do 16.00.

Dyrektor placówki stara się sprostać wszelkim oczekiwaniom rodziców.

Dyrektor przedszkola Kazimiera Łącała 12 listopada 2008r nadała nazwy grupom na uroczystym pasowaniu na przedszkolaka.

Grupie młodszej nadano nazwę „MOTYLKI”, a grupie dzieci starszych nadano nazwę „STOKROTKI”.
Nasze przedszkole ściśle współpracuje z poradnią psychologiczno – pedagogiczną w celu pomocy rodzicom dzieci, które nie mogą sprostać w realizacji podstawy programowej. Dbając o wszechstronny rozwój dzieci w przedszkolu mamy zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, rytmiki, logopedii, tańce narodowe i ludowe, zajęcia sportowe, kółko teatralne i religię. Dzieci biorą udział w różnych konkursach gminnych, powiatowych oraz ogólnopolskich, dzięki temu rozwijają swoje zdolności i zainteresowania.

Obecnie Przedszkole z nowym placem zabaw.

 

 

9 czerwca 2010 roku przedszkolu w Kozodrzy nadano imię Wandy Chotomskiej. Patronka ta jest wybitna polską poetką i pisarką. W jej dorobku zawodowym znalazło się m.in. wiele opowiadań, wierszy, tekstów pisenek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy. Jest autorką pierwszej polskiej dobranocki "Jacek i Agatka". Z okazji tak wzniosłego wydarzenia Rada Pedagogiczna Publicznego Przedszkola im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy ułożyła tekst hymnu przedszkolnego:

HYMN PRZEDSZKOLA

I. Kiedy jesteś sam jak palec

                  świat wygląda dość ponuro.

                 To w przedszkolu zawsze znajdziesz

        ciepło, przyjaźń dobry humor.

 

      Ref.    To nasze przedszkole najlepsze na świecie

                 Tu znajdziesz przyjaciół w radości i biedzie

                        Przedszkole w Kozodrzy to nasz wspólny skarb

  Tu książka , piosenka co dnia łączy nas.

 

           II. Są przedszkola z bajki jakby

   I patronów też swych mają

    My zaś Panią Wandę mamy

którą dzieci tak kochają.

 

Ref.   To nasze przedszkole najlepsze na świecie 

         Tu znajdziesz przyjaciół w radości i biedzie

                Przedszkole w Kozodrzy to nasz wspólny skarb

   Tu książka, piosenka co dnia łączy nas

 

40 LAT ISTNIENIA PRZEDSZKOLA W KOZODRZY

 

                   " Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu"

         W dniu 11 maja 2013r Przedszkole im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy obchodziło 40 lecie swojego istnienia. W roku 1973 budynek szkoły został zaadoptowany na potrzeby przedszkola. W ciągu 40 lat budynek ten był modernizowany i obecnie zmienił wewnątrz swój wizerunek. Placówka stała się placówką bardziej nowoczesną z wyposażeniem na miarę XXI wieku. Dzięki zrozumieniu Władz lokalnych i obecnego Wójta Pana Piotra Cielec otzymujemy dodatkowe środki na doposażenie przedszkola i ogrodu przedszkolnego. W ciągu 40 lat najważniejszym zadaniem przedszkola było i jest stwarzanie dzieciom warunków do wszechstronnego rozwoju, dostarczanie dzieciom radości, miłej rodzinnej atmosfery oraz pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci. Przedszkole przygotowuje dzieci do osiągnięcia dojrzałości szkolnej oraz do samodzielnego radzenia sobie w życiu. W wieku przedszkolnym każde dziecko najsilniej i najintensywniej kształtuje swoją osobowość i umiejętniości. Nasze przedszkole dbało i dba o dobrą współpracę z rodzicami, a od kilku lat naszymi rodzicami są nasi absolwenci. Dyrektor Przedszkola Pani Kazimiera Łącałą w swojej wypowiedzi nie kryje, że Święto to jest okazją do spotkania z absolwentami naszego przedszkola, władzami wojewódzikimi, powiatowymi i lokalnymi oraz z całą społecznością naszej miejscowości. 

        Tą uroczystość zaszczyciła swoją obecnością wnuczka Patronki naszego przedszkola Pani Karolina Golba oraz zaproszeni goście w osobach:  Dyrektor Ewaluacji przy Podkarpackim Kuratorium Oświaty Pani Alicja Pieniążek, Pani Kazimiera Stachurska, Pani Stanisława Flis,  Wójt Gminy Ostrów Pan Piotr Cielec, W-ce Wójt Pan Boguslaw Wójcik, Pan Wiesław Rygiel, Ks. Proboszcz Parafii Ropczyce - Witkowice Kazimierz Płonka,

 Ks. Dr.Piotr Potyrała i wiele innych osób, które są zaprzyjażnione z naszym przedszkolem i wspierają naszą placówkę. 

Uroczystość tą dzieci oraz absolwenci naszego przedszkola uświetniły pięknymi występami. Było wiele chwil radości, emocji i wzruszeń.                                                                                                   K. Łącała

DSC 0019

 DSC 0229

 

cwiczyc-kazdy-moze

Polecamy

Gmina Ostrów
Oficjalna witryna Urzędu Gminy Ostrów.
Forum Gminy Ostrów
Forum internetowe mieszkańców Gminy Ostrów.
Galeria Gminy Ostrów
Duża baza zdjęć z Gminy Ostrów.
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Cytat Wandy Chotomskiej
Archiwalna strona internetowa Publicznego Przedszkola w Kozodrzy - ostrow.gmina.pl