Ćwiczyć każdy może |
![]() |
![]() |
Przedszkole w Ruchu
Sprawozdanie z realizacji Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu w Publicznym Przedszkolu im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy. Publiczne Przedszkole im. W. Chotomskiej w Kozodrzy przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Organizowanej przez MEN "Ćwiczyć każdy może". Placówki, które wezmą udział w akcji po jej zakończeniu otrzymają od MEN tytuł "Przedszkola w Ruchu". Warunkiem jest podejmowanie działań na rzecz aktywności fizycznej w przedszkolu, które nasze przedszkole systematycznie realizuje i będzie nadal realizować.
uObszary dla szkół: 1-5 Obszary dla przedszkoli: 1, 3, 4
Obszary dla szkół: 6-9, Obszary dla przedszkoli: 6-8 Przedszkole im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy wybrało zadania w obszarze 1,3,4,6,7,8.
REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 1 – WYCHOWANIE FIZYCZNE
W Publicznym Przedszkolu im. Wandy Chotomskiej w Kozodrzy na bieżąco w ciągu roku są podejmowane działania na rzecz aktywności fizycznej zgodnie z założeniami Podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego oraz w ramach udziału Przedszkola w Akcjach pro- zdrowotnych, m.in. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Ćwiczyć każdy może”.W przedszkolu realizowane są ciekawe i atrakcyjne zajęcia związane z aktywnością fizyczną.Dzieci uświadamiane są na temat pro- zdrowotnych korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń i zabaw ruchowych. W naszym przedszkolu dbamy o zdrowie naszych wychowanków nie tylko kształtując sprawność fizyczną dzieci, ale także wprowadzamy zasady zdrowego żywienia. Dzieci uczestniczą w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku oraz sali gimnastycznej w pobliskiej szkole podstawowej. Ruch wpływa korzystnie na zdrowie, dlatego ćwiczenia gimnastyczne są stałym elementem pracy z najmłodszymi dziećmi i nie tylko. Przybierają one różne formy, są to więc zabawy w parach, zespołach i grupach. Ich atrakcyjność zwiększa wykorzystanie różnorodnych przyborów: piłek, piłki lekarskiej, szarf, obręczy, woreczków, „jeżyków”, mat czy drążków. Podczas tego typu działań przedszkolaki muszą wykazać się nie tylko umiejętnością uważnego słuchania i reagowania na wydawane polecenia, ale też szybkością, zwinnością, płynnością ruchów itp. W ramach realizacji zadań z obszaru nr 1- wychowanie fizyczne zostały zrealizowane następujące zajęcia: 1) Scenariusz zabaw i zajęć ruchowych Grupa: 5, 6- latki Cele: Wspomaganie oraz kształtowanie sprawności fizycznej podczas ćwiczeń gimnastycznych. Uświadamianie dzieci o korzyściach dla organizmu wynikających z ćwiczeń i zabaw ruchowych Zwracanie uwagi na prawidłowy chwyt rękami szczebelka oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczącym przez stały nadzór osoby dorosłej Metoda: – ćwiczenia fizyczne w przedszkolu Przyrządy: drabinki. 2. SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ TEMAT: Gry i zabawy z chustą. GRUPA DZIECIĘCA: 5, 6-latki CZAS TRWANIA: 30minut MIEJSCE ZAJĘĆ: sala CELE ZAJĘĆ:
ü Poznanie zabaw grupowych z chustą, które rozwijają funkcje poznawcze dzieci.
ü Uważne słuchania poleceń,
ü Kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,
ü Rozwijanie poczucia przynależności do grupy,
ü Nauka twórczego myślenia i współpracy w grupie.
METODY PRACY: praktyczna działalność dzieci FORMY PRACY: grupowa TYP ZAJĘĆ: wprowadzająco-ćwiczeniowy ŚRODKI DYDAKTYCZNE: „Zabawy z chustą” pod redakcją A. Wasilak PSPZ Klanza POMOCE DYDAKTYCZNE: chusta animacyjna, woreczki, piłka tenisowa, gwizdek. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Dzieci trzymając chustę na głos nauczyciela unoszą ją ponad głowę, druga wersja dzieci wbiegają pod uniesioną chustę
Dzieci trzymając chustę pojedynczo unoszą chustę i opuszczają, co sprawia wrażenie fali.
Dzieci stoją każde z nich ma przydzielony owoc na głos nauczyciela podnoszą chustę i wywołany owoc przebiega pod nią. Druga wersja w siadzie dzieci zmieniają miejsce na czworakach.
Dzieci siedzą po turecku trzymają chustę, na której leży dwóch uczniów. Siedzący w kole falują chustą a leżące dzieci „turlikają” się po niej.
Dzieci siedzą po turecku trzymają chustę, na której stoi dziecko a pod nią znajduje się drugie. Siedzący w kole falują chustą a zadaniem dziecka na chuście jest złapać dziecko pod nią.
Dzieci ustawiają się w odległości 2 m od chusty. Zadaniem dzieci jest wrzucić woreczki na odpowiednie kolory chusty aby zdobyć jak najwięcej punktów.
Dzieci trzymają chustę, na której znajduje się piłeczka do tenisa. Zadaniem dzieci jest wrzucić ją do otworu w środku chusty.
Zadaniem dzieci jest wspólnie zwijać chustę w jak najmniejszy pakunek. 4. Omówienie zajęć, ocena aktywności dzieci. 5. Uporządkowanie sali i pożegnanie dzieci Zapraszamy do galerii: http://ppkozodrza.gminaostrow.eu/galeria.html?view=album&album=5995076578960417409&page=1
REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 3 – W ramach realizacji zadań z obszaru nr 3- edukacja zdrowotna, zostały zrealizowane następujące zajęcia: W dzisiejszym świecie, pogłębia się przekonanie o potrzebie aktywności fizycznej, zakorzenianej już od najmłodszych lat, jako stałego elementu koniecznego do zachowania zdrowia i redukującego ujemne wpływy cywilizacyjne. W przedszkolu aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w zapobieganiu oraz terapii wielu zaburzeń rozwojowych i chorób. Jest istotnym czynnikiem w procesie walki m.in. z otyłością, zaburzeniami układu ruchu. Aby aktywność ruchowa miała pozytywny wpływ na zdrowie małego dziecka, koniecznym jest, aby jej poziom dostosowany był do tej grupy wiekowej. Nadmiar ćwiczeń ruchowych, jak i ich niedostatek, są dla organizmu niekorzystne. W naszym przedszkolu poziom aktywności fizycznej dostosowujemy do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Głównym celem jest uświadamianie dzieciom jaką rolę w budowaniu odporności , kształtowaniu prawidłowej sylwetki, stanowi ruch na świeżym powietrzu, spacery, uprawianie sportów i ćwiczenia gimnastyczne. W pracy dydaktycznej inspirujemy i zachęcamy dzieci do zabaw różnego typu, są to zabawy tematyczne, ruchowe, dydaktyczne, badawcze. Aby urozmaicić nasze działania w zakresie aktywności fizycznej dzieci wprowadzamy ćwiczenia prowadzone różnymi metodami, np. metodą wg. Weroniki Sherborne, która jest metodą niewerbalną, poprawia ona komunikację dziecka z otoczeniem, uaktywniając „ język ciała i ruchu”. Ćwiczenia wskazane przez Weronikę Sherborne można stosować z dzieckiem w każdym przedziale wiekowym. Wykorzystanie tej metody zależy jedynie od naszej inicjatywy i zapotrzebowania. Bez ruchu nie było by życia. Oprócz tej metodyw przedszkolu stosujemy metodę ruchowej ekspresji twórczej R. Labana, metodę Orffa, gimnastykę rytmiczną A. i M. Kniessów i inne.
1) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ TEMAT: „Chcemy być zdrowi i sprawni”
GRUPA DZIECIĘCA: 5, 6-latki
CZAS TRWANIA: 30minut
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala OPRACOWAŁA: Ewelina Sołdan
CELE ZAJĘĆ: ü Poznanie zabaw grupowych z przyborem- obręczą, które rozwijają funkcje poznawcze dzieci.
ü Uważne słuchania poleceń,
ü Kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,
ü Rozwijanie poczucia przynależności do grupy,
ü Nauka twórczego myślenia i współpracy w grupie.
METODY PRACY: praktyczna działalność dzieci
FORMY PRACY: grupowa
TYP ZAJĘĆ: wprowadzająco-ćwiczeniowy
Ćwiczenia z obręczami- obręcze po jednej dla każdego ćwiczącego, piłka, słupki l. Część wstępna • Zbiórka, przywitanie • Gra „Wybijanka". Dzieci ustawione w rozsypce, osoba wyznaczona przez • Przypomnienie poznanych pojęć gimnastycznych: siad skrzyżny, leżenie tyłem (na plecach), leżenie przodem (na brzuchu), postawa zasadnicza. Wykonywanie różnych ćwiczeń: krążenie ramion na przemian w przód, tył, wymachy prawa ręką do przodu, do tyłu, krążenie obiema rękami w przód, tył... itd. II. Część główna. 1. Dzieci w rozsypce, każde otrzymuje obręcz. • Krążenie obręczy na biodrach; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy • Dzieci stoją w rozkroku, trzymają obręcze obiema rękami z prawej strony i naśladują czynność napinania łuku, wykonując skłon tułowia w lewo; ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy, potem przeprowadzić je, trzymając obręcze po lewej stronie i wykonując skłon w prawo. • Obręcz leży na podłodze, ćwiczący wskakuje do środka obunóż i wyskakuje, potem wskakuje na lewej i prawej nodze; ćwiczenia powtórzyć po 4 razy. • Obręcz leży na podłodze, jedna nogę należy postawić w środku, drugą • Ćwiczący trzyma obręcz obiema rękami i przeskakuję przez nią jak przez skakankę; ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy. • Ćwiczący trzyma obręcz na wyciągnięcie ręki i opiera ją o podłogę, stara • Wszyscy ćwiczący ustawiają się w jednej linii wzdłuż sali, każdy trzyma obręcz w prawej ręce . Na sygnał prowadzącego dzieci turlają obręcze na druga stronę sali, starając się, by nie upadły na podłogę. To samo ćwiczenie należy wykonać lewą ręką i powtórzyć 4 razy. 2. Dzieci ustawione w parach, każda para ma jedną obręcz. • Ćwiczący staja bokiem do siebie, wspólnie podnoszą obręcz trzymaną rękami na wysokość tułowia. Na hasło prowadzącego: Zajrzyj do środka, skręcają się w stronę obręczy i zaglądają do środka; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy i zamienić się miejscami. • jeden ćwiczący siada na piętach i trzyma obręcz na wysokości ramion (równolegle do podłogi), drugi wykonuje skłon w przód starając się dotknąć rękami podłoża (nogi proste w kolanach); ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy i zamienić się rolami. Leżenie na brzuchu, nogi złączone, palce obciągnięte, obręcz leży na podłodze – ćwiczący trzymają ją wyciągniętymi rękami. Na sygnał prowadzącego dzieci starają się podnieść obręcz, na drugi sygnał - opuścić; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy. Ćwiczący stają w odległości 3-4 m od siebie i turlają obręcz na przemian prawą i lewą ręką. Prowadzący układa na podłodze wszystkie obręcze w trzech rzędach, ą ćwiczący ustawiają się przy słupkach, na sygnał dzieci kolejno starają się przebiec trasę tak, by III. Część końcowa. • Zbieranie obręczy, marsz w dowolnym kierunku na palcach (wdech) oraz skłony do przodu (wydech); ćwiczenia powtórzyć 5-6 razy. • Omówienie zajęć, wskazanie osób poprawnie wykonujących ćwiczenia. 2) Scenariusz zabaw i zajęć ruchowych na śniegu Grupa: 5, 6 latki Pomoce dydaktyczne: Cele ogólne:
Cele szczegółowe:
Przebieg:
Omówienie zajęć, wskazanie osób poprawnie wykonujących ćwiczenia. Zapraszamy do galerii: http://ppkozodrza.gminaostrow.eu/galeria.html?view=album&album=5995098291427132353&page=1 REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 4 – KWALIFIKACJE I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
W ramach realizacji zadań z obszaru nr 4- kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli, zostały zrealizowane następująco:
REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 6 – ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE W ramach realizacji zadań z obszaru nr 6-: Dzieci z naszego przedszkola edukują się nie tylko w zakresie prawidłowego rozwoju, ale także jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. 11.03.2014r. Przedszkole w Kozodrzy odwiedzili strażacy wraz z służbą medyczną. Dzieci poznawały procedury postępowania na wypadek pożaru lub innego miejscowego zagrożenia. Poznały zasady bezpiecznej ewakuacji. Uczyły się jak mają postępować w przypadku powstania pożaru w obiekcie, w którym przebywają. Strażacy zapoznali dzieci ze sprzętem, który jest potrzebny w czasie akcji ratowniczej. Natomiast ratownik medyczny pokazał dzieciom praktycznie jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznej ewakuacji. Drugim punktem tego spotkania było przeprowadzenie próbnej ewakuacji z budynku przedszkolnego na zewnątrz. Dzieci szybko i sprawnie wykonywały polecenia strażaków, które miały do zrealizowania. Przydział obowiązków i organizacja działania w czasie próbnej ewakuacji odbyła się szybko i sprawnie. Na zakończenie spotkania Komendant Gminnej Straży Pożarnej w Ostrowie przy współpracy PSP oraz nauczycieli przedszkola w Kozodrzy zorganizował dla dzieci wewnątrz przedszkolny konkurs dotyczący wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zasad zagrożenia pożarowego. Dzieci w nagrodę zapoznały się z nowym samochodem strażackim wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Zapraszamy do galerii: http://ppkozodrza.gminaostrow.eu/galeria.html?view=album&album=5995365427567504721&page=1 REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 7 – ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE Zajęcia dodatkowe w naszej placówce cieszą się coraz większą popularnością. Z pewnością do takich trzeba zaliczyć właśnie taniec, na który szeroka rzesza najmłodszych nie może się wręcz doczekać. Taniec towarzyszy dziecku zawsze, czy to podczas zabaw ruchowych z piosenką, zabaw dowolnych w sali czy podczas uroczystości, np. z okazji zabawy Andrzejkowej, Spotkania ze świętym Mikołajem, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, balu karnawałowego, Dnia Babci i Dziadka i innych uroczystości przedszkolnych. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w koncertach przedszkolnych prowadzonych przez Filharmonię Rzeszowską. Uczą się rozbudzać zainteresowania grą na instrumentach perkusyjnych, strunowych, dętych oraz poznają instrumenty i muzykę z różnych stron świata. Dzieci podczas zajęć muzyczno- ruchowych nabywają estetyki ruchów. Dzięki temu przyzwyczajamy również dzieci do słuchania krótkich utworów wokalnych i instrumentalnych oraz wyrażania opinii na temat wysłuchanych utworów muzycznych. Zapraszamy do galerii : http://ppkozodrza.gminaostrow.eu/galeria.html?view=album&album=5995364882266363377&page=1
REALIZACJA ZADAŃ Z OBSZARU NR 8 – AKTYWNOŚĆ Z UDZIAŁEM RODZINY W dniu 16.01.2014r. odbyła się integracyjna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia pod hasłem „Aktywny Dzień Babci i Dziadzia w przedszkolu”. Z tej okazji dzieci z przedszkola w Kozodrzy przedstawiły program artystyczno- muzyczny. Podczas, którego dzieci wykazały się różnorodną aktywnością ruchową. Powyższy program zawierał bogaty repertuar i pokazy taneczne. Dzieci z przedszkola zatańczyły „Walczyka z kwiatami”, „Taniec ruchowy do piosenki „Jingle bells”, taniec marszowy i inne. Największą atrakcją tej uroczystości był taniec przedszkolaków z Dziadkami. Zapraszamy do galerii: http://ppkozodrza.gminaostrow.eu/galeria.html?view=album&album=5995364040357250753&page=1
OPRACOWAŁY:
Kazimiera Łącała
Antonina Chmura
Ewelina Sołdan
|